Egzamin teoretyczny PORD

Egzaminy łączone i rozdzielone

Egzamin w PORD możesz zdawać w formie łączonej (teoria i praktyka w tym samym dniu) lub osobno. Dawniej rozdzielenie teorii i praktyki miało znaczenie, ponieważ opłata za egzamin łączony przepadała w całości, jeżeli kursant nie zdał części teoretycznej. Obecnie ten problem nie występuje.

Przebieg egzaminu teoretycznego

Na egzamin teoretyczny zabierz dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość). Przed egzaminem, przy salach komputerowych wywieszane są listy osób przystępujących do testu. Sprawdź, w której sali odbędzie się Twoje zaliczenie.

Egzaminy przeprowadzane są grupami. Kiedy egzaminator wyczyta Twoje nazwisko, przekaż mu dowód osobisty i po potwierdzeniu tożsamości zajmij miejsce przy wskazanym komputerze. Kiedy wszystkie osoby znajdą się przy stanowiskach, egzaminator przypomni zasady.

Czas trwania egzaminu teoretycznego wynosi 25 min. W czasie testu odpowiadamy na 20 pytań podstawowych i 12 specjalistycznych. Na pytania podstawowe odpowiadamy „tak” lub „nie”. Dla pytań specjalistycznych wybieramy odpowiedzi „A”, „B” lub „C”. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

Do zaliczenia wymagane jest 68 z 74 punktów (92%).

Baza pytań egzaminacyjnych

Listę pytań egzaminacyjnych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa udostępniana na swojej stronie internetowej. Niestety format publikacji nie ułatwia nikomu nauki. Lista pytań jest zawarta w pliku excel, a multimedia (zdjęcia i filmy) w osobnym archiwum.

Na rynku istnieje jednak wiele aplikacji i serwisów wspierających naukę testów. Przed rozpoczęciem kursu, wraz z podręcznikiem, nasi kursanci otrzymują program do nauki z bazą pytań i link aktywacyjny do aplikacji mobilnej dla telefonów Android i iOS.

Pytania zamieszczone na stronie ministerstwa są dokładnie takie same, jak pytania podczas testu. Zgodnie z przepisami wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego (PORD i WORD) nie mogą wykorzystywać pytań, które nie zostały wcześniej opublikowane.